ckoduhz_sliven@abv.bg

044 667328, 0892204784

2 април - Световен ден за информираност за аутизма

Десет неща, които всяко дете с аутизъм би искало да знаете
Аутизмът е загадка дори и за тези, които прекарват живота си около него. Ако всички имаме най-просто разбиране за това какво е аутизъм, това ще помогне на децата с нарушения от аутистичния спектър да израснат продуктивни и независими зрели хора.
В Световния ден за информираност за аутизма, Ви напомняме десет неща, които всяко дете с аутизъм би искало да знаете:
 
1. Аутизмът е изключително сложно разстройство в четири основни области: проблеми в сензорната преработка /сетивното възприятие/, забавяне и нарушение в езиково-говорното развитие, затруднения в уменията за социално общуване, както и проблеми със самочувствието на детето. И въпреки че тези четири елемента може да са общи за много деца, не забравяйте че аутизмът е спектърно разстройство: няма две (или десет или двадесет) деца с аутизъм, които да са напълно еднакви. Всяко дете ще бъде в различна точка от спектъра и всяко ще има уникални нужди.
 
2. Сензорната интеграция може да бъде най-трудния за разбиране аспект от аутизма, но той е може би най-важната част. Това означава, че обикновените гледки, звуци, миризми, вкусове и щрихи на ежедневието, които повечето хора дори да не забелязват, могат да бъдат направо болезнени за детето с нарушение от аутистичния спектър.
 
3. Част от симптомите са: склонност към усамотяване, невъзможност от осъществяване на контакт с друго дете, склонност към силна привързване към определен предмет, непрекъснато повтаряне на едни и същи фрази, избягване на контакт с очи, стрес при промяна на ежедневните действия и т.н. Заболяването протича различно при всяко едно дете – от лека проява на аутизъм до тежки форми.
 
4. Детето с нарушение от аутистичения спектър интерпретира езика много буквално. Идиомите, игрите на думи, езиковите нюанси, двусмислените изрази, неща, които уж се „подразбират“, метафорите, алюзиите и сарказмите са непонятни за него.
 
5. За детето с аутизъм е трудно да каже от какво се нуждае, не знае с какви думи да опише своите чувства. Може да е гладно, ядосано, уплашено или объркано, но точно в този момент тези думи са извън способностите му за изразяване. Бъдете бдителни и следете езика на тялото му като отдръпване, раздразнение или други сигнали, че нещо не е наред.
 
6. Тъй като езикът е толкова труден за детето с нарушение от аутистичения спектър, то се ориентира предимно визуално. По-добре е да покажете как да прави нещо, вместо да му обяснявате. И бъдете подготвени да му показвате много пъти. Многото последователни повторения му помагат да се научи. Нагледния график е много ценен за детето, за да се справи с ежедневните си задължения. Както вашият календар със задачи, той го освобождава от стреса да помни кое след кое следва, помага му за плавното преминаване между дейностите и да организира времето. Преди да може да чете има нужда от график, изработен от прости картинки или фотографии. Когато порасне графикът може да бъде съставен от комбинация от думи и картинки, а по късно дори само от думи.
 
7. През 1994г. е разработена система за общуване чрез картинки. Методът се нарича ПЕКС (Picture Exchange Communication System – PECS) и е създаден от Анди Бонди- клиничен психолог и Лори Фрост – логопед и езиков терапевт. PECS насърчава комуникацията в социален контекст. Същността на системата се състои в това детето да даде картинка, в замяна на мотивиращ предмет. Например: храна, играчки или любимо занимание.
 
8. Фокусирайте се и надграждайте върху това, което детето може, вместо върху това, което не може. Потърсете неговите силни страни и ще ги намерите. Има повече от един “правилен” начин за извършването на повечето неща. Може да изглежда, че не иска да играе с другите деца на площадката, но понякога то просто не знае как да започне разговор или да влезе в играта. Ако можете да насърчите другите деца да го поканят да ритат заедно топка може да бъде щастливо да се включи. Детето с нарушение от аутистичния спектър се справя най-добре в структурирани игри, които имат ясно начало и край. То не знае как да разчита мимиките, езика на тялото или емоциите на другите.
 
9. Опитайте се да разберете какво отключва кризите. Избухванията, тръшканията или както и да ги наречете са много по-страшни за детето отколкото за околните. Те се появяват, защото едно или повече от сетивата му се претоварват. Ако можете да установите защо се появяват тези кризи те могат да бъдат предотвратени. Не забравяйте, че всяко поведение е форма на комуникация. То ви казва, когато думите не могат, как възприема нещо, което се е случило в околна среда.
 
10. Опитайте се да гледате на аутизма по скоро като на друга способност. Подминете недостатъците, които забелязвате и вижте дарбите, с които аутизма надарява. Може да е вярно, че има проблеми с очния контакт или воденето на разговори, но обърнете внимание на това, че децата с аутизъм не лъжат, не мамят в игрите, не клюкарят досадно на съучениците си и не съдят другите.

Източници: Ellen Notbohm – ellennotbohm.com; Фондация Карин дом
 

To Top ↑